Novoborská 371/10, 190 00 Praha 9 | Dat. schr. 6snksyg

Školní kolo zeměpisné olympiády

V samotném závěru roku 2023 se na naší škole konalo školní kolo zeměpisné olympiády. Třebaže na první pohled nepřineslo tolik neočekávaných až senzačních výsledků jako vloni, v kategorii C, tedy 8. a 9. tříd, se opět děly věci. Letošního ročníku se celkově zúčastnilo na pětatřicet odvážných. Pět v kategorii A, tedy šesťáků, sedm v kategorii B, tedy sedmáků a 23 v kategorii tradičně nesilnější zahrnující osmáky i deváťáky.

Před vyhlášením nejmladší kategorie je potřeba podotknout, že historicky (a letos tomu nebylo jinak) se olympiády ze zeměpisu účastní výrazně více chlapců než dívek. O to milejší je právě dívky vidět na stupních vítězů a právě to se letos stalo v kategorii A, když jí suverénním výkonem opanovala Alice Mrkvičková z 6.C! Druhým nejlepším řešitelem byl Václav Straka z 6.D. Třetí místo obsadil Marek Tesař (6.D), nicméně postup do obvodního kola připadne pouze nejlepším dvěma.

V kategorii B, tedy sedmých tříd, byla pozornost věnována hlavně Janu Košťálovi (7.B), který si v loňském ročníku bezkonkurenčně podmanil kategorii A. Letos výsledek nebyl zdaleka tak jasný a třebaže Jan nakonec první místo urval, musel se o něj podělit se stejně urputným Filipem Hanžlíkem ze 7.A. Druhé místo tak letos nepřipadlo nikomu. Bronzovou, i když nepostupovou, medaili si v kategorii B vybojovala Anna Alföldi ze 7.C.

A jdeme do finále! Nejnadupanější soupiska čítající 23 řešících rovněž zvýrazňovala jedno jméno. Favoritem měl být po loňském triumfu Vítek Machula z 9.C, který zvládl kategorii ovládnout už jako osmák. Ani ten však letos neměl lehce vyhráno. Po sečtení výsledků totiž vyšlo najevo, že hned 5 borců má prakticky identické skóre, a tak si to Dominik Broum (9.A), Adam Kubelka, Vítek Machula, Václav Zdeněk Mejvald (všichni 9.C) a Jakub Trajhan (9.D) museli rozhodnout až v druhém školním kole. Toho se nakonec zúčastnili jen 4 zmínění, Adam bohužel z časových důvodů nemohl. A jak že tedy nejostřílenější geografové nakonec dopadli? Zkušenost rozhodla. Jakub Trajhan si pro sebe uzmul bronz, druhé postupové místo bral Dominik Broum a loňský vítěz Vítek Machula již nezaváhal, potvrdil svou pověst a došel si pro vítězství.

Všem šesti postupujícím přejeme mnoho úspěchů v obvodním kolem které se v pražském Hloubětíne uskuteční 21.2.2024. Výsledky všech řešitelů sdělí rád na vyžádání organizátor akce.

Příští rok se opět těší

Lukáš Macek, organizátor ZO

ZO 23

 

Cookies

ZŠ Novoborská, Praha 9 - Střížkov